ورزش یوگا

ورزش یوگا ترکیبی از تمرینات بدنی، کنترل تنفس، آرامش، کنترل رژیم غذایی، تفکر مثبت و مدیتیشن است. هدف از انجام تمرینات یوگا هماهنگی در بدن، ذهن و محیط است.

قدمت یوگا بسیار زیاد است و احتمالاً در هند به وجود آمده است. حرکات آن شامل مدیتیشن و تکنیک‌های تنفس برای ارتقاء سلامت روح و جسم است. با این حرکات استقامت، قدرت، آرامش و انعطاف‌پذیری بهبود پیدا می‌کند. این ورزش انواع مختلفی داشته و رشته‌های زیادی دارد. این ورزش جزء محبوب‌ترین ورزش‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود. یوگا از کلمه سانسکریت به معنی «اتحاد» یا «پیوستن» گرفته شده است. قدمت آن به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در شمال هند می‌رسد. راهبان هندی در اواخر دهه ۱۸۹۰ دانش خود را در یوگا به کشورهای غربی منتقل کردند.

بهترین ساعت برای ورزش یوگا طبق نظر بیشتر ورزشکاران، صبح است. اکثر افراد یک جلسه تمرین در صبح را انرژی‌بخش و با طراوت می‌دانند. ناگفته نماند که اگر یک جلسه یوگا را در صبح برنامه ریزی کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را انجام دهید. فلسفه کلی رشته یوگا در مورد اتصال ذهن، بدن و روح است. این ورزش شش شاخه اصلی دارد که هر شاخه بر موارد خاصی تمرکز داشته و مجموعه‌ای از ویژگی‌های متفاوت را نشان می‌دهد.

تفاوت پیلاتس و یوگا؟

تکنیک‌های تنفس در این دو ورزش متفاوت است. در یوگا تمرینات تنفسی به شخص کمک می‌کند تا به آرامش برسد. تمرکز بر نحوه نفس کشیدن مهم است. اما در پیلاتس تنفس به‌عنوان تکنیکی برای تأمین انرژی موردنیاز عضلات در تمرین است. یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی در این است که یوگا برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن کاربرد داشته و به‌تدریج انعطاف‌پذیری مفاصل را هم بیشتر می‌کند. اما پیلاتس بر تقویت عضلات و بهبود ماهیچه‌های متراکم تمرکز دارد.

تفاوت یوگا و مدیتیشن؟

هر دو این تمرینات در واقع مراقبه برای ذهن‌آگاهی هستند و بر حفظ تمرکز تأکید دارند. از تفاوت‌های اصلی آن جنبه فیزیکی یوگا است. در واقع مدیتیشن برای پاکسازی ذهن و جزئی از یوگا بوده که در نهایت هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند. آرامش درونی، رفع استرس و ایجاد ظاهر خوب از شباهت‌های این دو تمرین است.

تفاوت یوگا و ایروبیک؟

ایروبیک یک تمرین سریع است که شامل حرکات با شدت بالا و تکراری است و به سوزاندن کالری کمک می‌کند اما یوگا بر تمرکز حواس، وضعیت بدنی خوب و تکنیک تنفس صحیح تمرکز دارد.

تفاوت یوگا و ژیمناستیک؟

ژیمناستیک و سایر هنرهای نمایشی فیزیکی بر اصل رقابت و نمایش تمرکز دارند، در حالی که یوگا خروج از آن ذهنیت رقابتی و پذیرش زندگی و آرامش را ترویج می‌کند. یک معلم یوگا بیشتر یک راهنما است تا یک مربی و شما را تشویق می‌کند تا حس خوبی داشته و بهترین عملکرد خود را داشته باشید.

فواید ورزش یوگا

یوگا اتحادی از سیستم‌های اندام‌های بدن با آگاهی در ذهن است. یوگا بین بدن، ذهن و انرژیِ (روح) ارتباط ایجاد کرده و آرام‌بخش است. انجام این تمرینات در نهایت منجر به سلامت جسمانی، کنترل ذهنی و در نهایت خودشناسی می‌شود.

اثرهای درمانی در یوگا عبارت‌اند از:

  • ایجاد قدرت عضلانی
  • افزایش انعطاف‌پذیری
  • بهبود تنفس
  • بهبود سلامت قلب
  • کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و درد مزمن
  • بهبود خواب
  • افزایش رفاه عمومی و کیفیت زندگی.
پیمایش به بالا